עבודות שירות ושל"צ לנאשמים בגידול קנאביס

בחיפוש שנערך בסוף 2015 נמצאו בקרוואנים של חמשת הנאשמים שתילי קנאביס וכלים לגידול סמים. במסגרת הסדר טיעון הגבילה עצמה התביעה לשישה חודשי עבודות שירות.

עורך דין פלילי איתן כבריאן – עבודות שירות ושל"צ לנאשמים בגידול קנאביס

קישור לכתבה

סגן נשיאת בית משפט השלום בפתח תקווה, השופט חגי טרסי, כיבד הסדר טיעון בין התביעה המשטרתית לבין סנגוריהם של חמישה נאשמים המתגוררים במתחם הקרוואנים בכפר מעש, ולאחר שהרשיע אותם בגידול קנאביס – הוא גזר עליהם עונשי עבודות שירות ושל"צ.

בחיפוש שערכה המשטרה בסוף שנת 2015 היא איתרה את הסמים אצל הנאשמים, כל אחד בקרוואן בו התגורר. לאחר מעצרם של הנאשמים התברר כי לכולם מכנה משותף: הם נעדרי עבר פלילי. בתחילת ההליך המשפטי נשלחו חמשת הנאשמים לשירות המבחן, שם החלו בהליכים טיפוליים ושיקומיים – כל אחד לפי מצבו.

בדיון שהתקיים השבוע (12.2) בבית המשפט, ציינו נציגי התביעה, כי התביעה מגבילה את עצמה ועותרת לעונש מקסימאלי של שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, כמו גם קנס כספי ומאסר על תנאי.

הסנגורים ציינו בטיעונים לעונש את נסיבות חייהם של הנאשמים, כמו גם נסיבות מקלות אחרות שהביאו אותם לבצע את המיוחס להם.

כך למשל, עורך דין פלילי המייצג שניים מהנאשמים טען לגבי אחד מהם, כי מדובר בבעל עסק עצמאי לשטיפת מכוניות, בעל תואר הנדסאי, שנקלע לתאונה קשה וכדי למנוע חיכוך עם העולם העברייני, החליט לגדל את הסם בעצמו, לשימושו העצמי, כדי להקל על כאביו. השופט טרסי הטיל על נאשם זה – שגידל תשעה שתילי קנאביס והחזיק גם כמות קטנה של מריחואנה וחשיש – תשעה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 10,000 שקל ו-250 שעות עבודות של"צ.

נאשם השני, שיוצג אף הוא על ידי עורך דין פלילי, השתמש בסמים במשך שנים רבות, ובמועד החיפוש החזיק בקרוואן שלו שתילים במשקל קילוגרם. הוא אף הפריע לשוטר שערך את החיפוש, כאשר השליך שתילים לעבר שדה סמוך. כמו כן הוא החזיק בקרוואן 100 גרם של פרחי קנאביס. השופט טרסי גזר עליו ארבעה חודשי עבודות שירות וקנס של 10,000 שקל, כמו גם תשעה חודשי מאסר על תנאי.

הנאשם השלישי, שיוצג על ידי עורך דין פלילי איתן כבריאן, ציין בטיעוניו לעונש כי מרשו הודה מיד, חסך זמן שיפוטי ולווה במהלך ההליך המשפטי על ידי שירות המבחן, שסבור כי אינו בעל דפוסי התנהגות עברייניים, מה גם שהוא נקי מסמים במשך שנה, תוך כדי שהוא עובר הליך טיפולי. על נאשם זה, שהחזיק 13 שתילי קנאביס, השופט הטיל תשעה חודשי מאסר על תנאי, קנס של 10,000 שקל ו-250 שעות עבודות של"צ.

את הנאשם הרביעי ייצג עורך דין פלילי, שציין כי מרשו אדם החולה במחלת עור ונזקק לשמן קנאביס למרוח על גופו. לדבריו, הוא ניסה להתחיל הליכים לקבלת רישיון לשימוש בקנאביס, אבל נתקל בעלויות כספיות גבוהות, ולנוכח קשייו הכספיים הגדולים – נטש ניסיון זה. השופט טרסי גזר על הנאשם, שהורשע בהחזקת ארבעה שתילי קנאביס במשקל 60 גרם נטו וכלים לגידול הסמים, כמו גם 1.3 ק"ג קנאביס במקרר, חודשיים עבודות שירות, תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 6,000 שקל.

הנאשם החמישי יוצג על ידי עורך דין פלילי, הורשע בהחזקת תשעה שתילי קנאביס במשקל 1.45 ק"ג וציוד לגידול הסם. השופט טרסי הטיל עליו 250 שעות עבודות של"צ, תשעה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 10,000 שקל.