נעצר חשוד ברצח חלפן כספים

במסגרת "ניעור מחדש" של חקירות תקועות נפתחה חקירת הרצח של בוריס אהרונוב והמשטרה עצרה את קרוב משפחתו בחשד שרצח אותו על רקע חוב כספי. אשתו של החשוד נעצרה בחשד לשיבוש הליכי חקירה.

עורך דין פלילי איתן כבריאן – נעצר חשוד ברצח חלפן כספים

קישור לכתבה

פרסום ראשון באתר "פוסטה": לאחר שנים של חקירה, שבמהלכן החוקרים הגיעו פעם אחר פעם למבוי סתום, משטרת מרחב לכיש עצרה השבוע את יוחנן (יהודה) מושייב (42) מחולון, בחשד לרצח שאירע בשדרות בשנת 2011.

מדובר ברצח של חלפן כספים בשם בוריס (מרחי) אהרונוב (60), שגופתו נמצאה על ידי אחד משכניו, בביתו שבשדרות, כשעליה סימני אלימות. החקירה התנהלה במשך זמן רב, אולם כאמור – הגיעה למבוי סתום ולפיכך הופסקה.

במסגרת "ניעור מחדש" של תיקים שלא פוענחו, לפני מספר חודשים בוצעה בחינה מחדש של תיק החקירה. החוקרים ביצעו מספר פעולות נוספות וגבו עדויות, עד שלאחרונה חלה התפתחות שהעלתה את החשד כלפי מושייב – קרוב משפחתו של המנוח וככל הידוע ללא עבר פלילי – כמי שהיה מעורב לכאורה ברצח. לפני כחודש זומן מושייב לחקירה באזהרה ביחידה המרכזית של מרחב לכיש ובסיומה שוחרר. מאז נמשכה החקירה, עד שבתחילת השבוע החליטו חוקרי הימ"ר לבצע את מעצרו של האיש, שבימים אלו עובד בקו חלוקת סחורה. היחידה החוקרת מייחסת לו כעת עבירות של רצח, שוד וסחיטה באיומים.

בדיון בבית המשפט ביקשו החוקרים להאריך את מעצרו של מושייב בשמונה ימים. חקירתם העלתה כי המנוח היה מלווה כספים, ונבדק חשד לפיו המניע לרצח היה חוב כספי של עשרות אלפי שקלים (ואולי אף מאות אלפי) שהחשוד היה חייב למנוח. בחקירתו הציג החשוד לחוקרים מסמך החתום על ידי המנוח, שבו מצוין כי החזיר את החוב כחודש לפני הרצח. במשטרה טוענים כי המסמך נבדק  ואינו תואם לחומרים אחרים המצויים בתיק החקירה. בהקשר זה אפשר לציין כי בידי החוקרים ככל הנראה מחברת שניהל המנוח ובה רשימת האנשים להם הלווה כספים.

לפי המשטרה, לאחר שמושייב שוחרר בתום חקירתו בחודש מאי, התווספו ראיות חדשות שהעלו את החשד כלפיו. במסגרת החקירה נבדקו רוב השמות שמופיעים במחברת שנמצאה, אולם בשלב זה לא ברור אם שמו של החשוד מופיע ברשימה. הסנגורים טענו כי מדובר בחקירה ממוחזרת וכי לחשוד אין כל קשר למיוחס לו. השופט אבישי כהן קבע כי קיים חשד סביר והאריך את מעצרו של החשוד עד 10 ביוני.

בתוך כך, אתמול (רביעי, 6.6) נעצרה אשתו של מושייב, עובדת בכירה בבית חולים במרכז הארץ, בחשד לשיבוש הליכי משפט וסיוע לאחר מעשה. בדיון בעניינה עלה כי בידי המשטרה אינדיקציות על כך שנקטה בפעולות מסוימות לפני חקירתה, המעלים חשד לשיבוש החקירה. בסיום הדיון מעצרה הוארך ביממה. גם שופט בית המשפט המחוזי אשר דן בערר, נתן זלוצ'ובר, קבע כי קיים חשד סביר. בסופו של דבר הוחלט כי היא תשוחרר עד מחר (שישי, 8.6) בצהריים. 

עורך דין פלילי איתן כבריאן המייצג מסר בתגובה: "החשוד נחקר, מסר גרסה ושיתף פעולה. אנחנו בטוחים שבימים הקרובים האמת העובדתית תתברר והחשוד ישוחרר לביתו ויחזור למשפחתו".

ב – 10 ביוני,  בחלוף כשבוע במעצר, לאחר שחוקרי המשטרה לא הצליחו לחזק את החשד נגדו, הוחלט לשחררו למעצר בית בן ארבעה ימים. בכך נותרה תעלומת הרצח בעינה. 

עורכי הדין פרץ וכבריאן מסרו בעקבות השחרור: "מן הרגע הראשון טען מרשנו כי אין שמץ בחשדות המיוחסים לו וכי כל ניסיון לייחס לו מעורבות ברצח המנוח היא שערורייה חסרת בסיס. מרשנו ביקש להתעמת עם החשדות מן הרגע הראשון וסיפק הסבר מפורט לכל שאלה שנשאל ע"י חוקריו. מחקירתנו בביהמ"ש הצלחנו להצביע על כשלים של ממש בניהול החקירה לרבות זניחת קצוות חקירה נכונים וראויים יותר ע"י המשטרה עוד בשנת 2011 כאשר ארע הרצח המצער של המנוח. מצער כי חרף האמת הגלויה שיכלה להתברר באמצעים פוגעניים פחות, בחרה המשטרה לפעול במעצר אגרסיבי על החשוד ועל בת זוגו ואנו שמחים כי הצלחנו להביא לשחרורם המהיר.