3 דברים שחובה לעשות כשנתקלים בשוטר

פנינו לעורך דין פלילי איתן כבריאן מומחה בתחום הקנאביס וביקשנו ממנו להמליץ על 3 הדברים החשובים ביותר שלדעתו חייב צרכן קנאביס לעשות כשהוא נתקל בעיכוב או חיפוש משטרתי.

עורך דין פלילי איתן כבריאן – 3 דברים שחובה לעשות כשנתקלים בשוטר

קישור לכתבה

צרכני הקנאביס הם ברובם המוחלט אנשים נורמטיביים ללא רקע פלילי או עברייני וללא כל נסיון בהתמודדות עם שוטרים בעת חיפוש או עיכוב – מה שגורם לרבים מהם להפליל את עצמם ללא ידיעתם או לגרום נזק שהיו יכולים להימנע ממנו אם רק היו שותקים.

כך למשל רבים מאלו שנתפסים עם חומר החשוד כקנאביס, מודים מיד בפני השוטר כי אכן מדובר בקנאביס. בכך הם מפלילים את עצמם בעבירה, למרות שאם לא היו מודים שמדובר בקנאביס, המשטרה היתה צריכה להוכיח זאת בעצמה על ידי שליחת החומר למעבדה – מה שלא תמיד מתאפשר מפאת עומס או מחסור בתקציבים.

דוגמה נוספת יכולה להיות פליטת קללות מיותרות בלחץ הרגע – שמובילות להדבקת אישום נוסף של 'העלבת עובד ציבור', או למשל נסיון להשליך את הג'וינט הצדה – מה שמוביל להדבקת אישום 'העלמת ראיות'. סעיפים אלו יכולים לעשות את ההבדל בין סגירת תיק מחוסר עניין לציבור לכתב אישום חמור בשלל סעיפי אישום פליליים.

כדי לנסות לרכז את הטיפים החשובים שכל צרכן קנאביס מוכרח להכיר ולשנן היטב – וגם לזכור לפעול לפיהם בבוא הרגע שלעתים יהיה מלחיץ וחסר בזמן למחשבה מעמיקה – פנינו ל-5 עורכי דין מומחים בתחום הקנאביס, כאלו המלווים בשנים האחרונות צרכני קנאביס רבים ועוזרים להם לצאת מהתסבוכת.

ביקשנו מעורך דין פלילי איתן כבריאן לתת לנו את 3 הטיפים החשובים ביותר לדעתו במקרה של התקלות עם שוטר, חיפוש, עיכוב וכיוצ"ב, והנה הם לפניכם:

עורך דין פלילי איתן כבריאן:

1. לתעד: לצערנו אלימות משטרתית ופגיעה בזכויות חוקתיות של אזרחים הן דבר שכיח במשטרת ישראל. הניסיון מלמד כי תיעוד של המפגש עם השוטר היה מוכיח את הפסול במעשיו ומכאן היה מוביל 'לניצחון' של האזרח על השוטר במשפט. לכן הדבר הראשון והחשוב ביותר מבחינתנו הוא תיעוד המפגש ע"י מצלמה / פלאפון / מקלט כזה או אחר. חשוב (1) לא לספר לשוטר על ההקלטה ו(2) לזכור שלשוטר אסור להפסיק / למנוע מאזרח להקליט.

2. לברר מה החשד הסביר: לאחר שהטלפון מכוון על הקלטה או שביקשתם מחבר להסריט – בקשו לדעת בזמן אמת בגין איזה חשד לביצוע עבירה נעצרתם? בישראל אסור לשוטרים להטריד אזרחים. אם השוטר לא ידע להסביר מה החשד – לא יהיה תוקף לפעילותו, לרבות אפשרות כי גם אם ימצא דבר (נניח בחיפוש לא חוקי), הוא לא ישמש נגדכם בסופו של יום (אם הקלטתם הכל כמו בסע' 1). זכרו ששיער ארוך, מראה חיצוני של ראסטה מאן, מכנס פדלפון צהוב, חולצה עם פיס של אביב גפן או יהיר לפיד – אינם 'חשד סביר' לפי החוק. אלמלא חשד לביצוע עבירה השוטר רשאי לפנות אליכם רק לצרכי הזדהות בלבד / בדיקת רישיונות ואין לו כל רשות להפעיל את סמכויותיו כנגדכם.

3. לפנות לעורך דין בזמן אמת: רק בעל מקצוע ידע להנחות אתכם בזמן אמת איך נכון לפעול. מה הוא הזמן המותר לעיכוב? למעצר? איך לפעול בחקירה? מהי חקירה? האם להודות? על כל אלה ועוד רק עורך דין הבקיא בתחום הפלילי ידע לענות, לכוון ולסייע – עד להגעה לחוף מבטחים. דעו שאין בכך כל מניע כלכלי – שהרי כל מי שידו איננה משגת רשאי לבקש ולקבל עורך דין מטעם המדינה. הרבה פעמים רק עצם העיכוב וההמתנה לעורך הדין תפחית את 'המוטיבציה' של השוטרים.