עונש קל לצעיר שהקים מעבדת סמים

צעיר מנתניה השקיע סכומים משמעותיים בהקמת מעבדת קנאביס ביישוב קדימה, והצליח לגדל 166 שתילים, אחרי שנעצר הוא עבר הליך שיקומי ובית המשפט נעתר לבקשת הסנגורים להשית עליו עבודות שירות בלבד

עורך דין פלילי איתן כבריאן – עונש קל על הקמת מעבדת סמים

קישור לכתבה

רועי בר-דיין (31) מנתניה לקח ברצינות יתרה את הרעיון להקים מעבדת סמים מוצלחת. הוא רכש את המדריך שהפך בשנים האחרונות לרב-מכר – "המדריך הישראלי לגידול קנאביס" – ושקד עליו יום ולילה.

לאחר מכן שבר חסכון והשקיע לא פחות מ-100 אלף שקל לטובת הקמת המעבדה. לשם כך שכר דירה גדולה ביישוב קדימה, ובשלושה חדרים מרווחים העמיד ציוד רחב היקף שכלל בין השאר מזגנים ניידים, גופי תאורה, אדניות, מפוחים, גופי חימום ועוד.

ההשקעה הגדולה הניבה פירות, ותוך זמן קצר גדלו להן במעבדה החדישה 166 שתילי קנאביס במשקל כולל של 23 ק"ג. לרוע מזלו, עוד לפני שנהנה מפרי השקעתו, שוטרים פשטו על המעבדה בחודש אוקטובר 2018, החרימו את הציוד והסמים המסוכנים ועצרו את בר-דיין. כמו כן הוגש נגדו כתב אישום בגין גידול סמים מסוכנים.
בפרקליטות ביקשו תחילה להחמיר עם הנאשם, אך לאחר דין ודברים עם פרקליטי הנאשם, עורכי הדין בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן, הצדדים הגיעו להבנה וכתב האישום תוקן באופן מהותי, ובמקביל הנאשם הודה במיוחס לו. בטיעונים לעונש, בפרקליטות ציינו את כמות הסמים הגדולה ואת ההשקעה הכספית המשמעותית של הנאשם, שביטאו את הרצון שלו לפעול ללא לאות להצלחת המעבדה.

עם זאת, המדינה ציינה את התהליך השיקומי שעבר בר-דיין בתקופה האחרונה, ולכן הסכימו להשית עליו תשעה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות. עורך דין פלילי איתן כבריאן פירט בהרחבה את מסלול חייו של בר-דיין שהיה לוחם מצטיין, את העובדה שהוא נשוי ואב לילד קטן ואשתו עתידה ללדת בקרוב, את העובדה שאין לו עבר פלילי ובעיקר את ההליך השיקומי שזכה לאזכור חיובי בתסקיר המבחן בעניינו.


השופטת טל אוסטפלד נאוי מבית משפט השלום בנתניה ציינה בגזר הדין את חומרת העבירות ואת ההשקעה הגדולה של בר-דיין מבחינה כלכלית ומעשית, המעידים על הכוונה המסחרית שלו בגידול הסמים. אך יחד עם זאת ציינה כי "מדובר בנאשם שהביע רצון לשנות את אורחות חייו, עובר הליך שיקומי, נקי מסמים ומתמיד במקום עבודה חדש". השופטת אוסטפלד-נאוי החליטה להטיל עליו שבעה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, מאסר על תנאי של 10 חודשים למשך שלוש שנים, ואישרה לחלט את רכבו מסוג שברולט.