של"צ לנאשם בגידול 460 גרם קנאביס שהלך עד הסוף עם האמת שלו

בתחילת ההליך המשפטי הוא הודה בגידול והחזקה שלא לצריכה עצמית, אבל אחר כך התעקש לחזור בו כדי להוכיח שימוש עצמי גידל על רקע תאונת דרכים קשה שעבר

עורך דין פלילי איתן כבריאן – של"צ לנאשם בגידול 460 גרם קנאביס שהלך עד הסוף עם האמת שלו

קישור לכתבה

תושב תל אביב, כיום בן 39, נעצר ב-22 באוגוסט 2016 לאחר שבפשיטה על דירתו מצאו השוטרים מעבדת קנאביס ביתית. בחיפוש בדירה נמצאו 38 שתילי קנאביס במשקל של כ-460 גרם נטו. כמו כן נמצאו בדירה 2.37 גרם קנאביס וכ-1.5 גרם חשיש. כתב האישום שהוגש נגד האיש ייחס לו גידול והחזקת סמים שלא לצריכה עצמית.

הנאשם טען כי גידל והחזיק בסמים לשימוש עצמי, אולם בהמשך הודה במיוחס לו בכתב האישום, במסגרת הסדר טיעון שבו התחייבה התביעה לא לבקש לגזור עליו יותר מחמישה חודשי עבודות שירות. בהמשך החליף הנאשם את הייצוג המשפטי, שכר את שירותיהם של עורכי דין בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן וביקש לחזור בו מהודאתו ולבטל את ההסדר. הוא טען כי קודם לכן לא ידע שהוא יכול להוכיח כי החזיק בסמים לצריכה עצמית. שופט בית משפט השלום בתל אביב, עידו דרויאן-גמליאל, אישר לו לחזור בו מההסדר.

הסנגורים, עורכי הדין, בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן, ציינו בפני התביעה המשטרתית כי מדובר בגבר הסובל מבעיות רפואיות ונפשיות על רקע תאונת דרכים קשה שעבר, מה שהוביל אותו להתמכר לסמים קלים, המקלים במעט על כאביו. במסגרת הסדר טיעון חדש, כתב האישום תוקן והנאשם הודה בגידול והחזקה לצריכה עצמית, כמו גם בהחזקת כלים לצריכה עצמית.

בהתאם להסדר החדש, הנאשם הופנה לשירות המבחן, שסיפק שלושה תסקירים שונים. בעוד שהתסקיר הראשון לא היה חיובי – ונמסר בו כי הנאשם ממשיך לצרוך סמים – התסקירים לאחר מכן כבר סיפרו על הירתמות של הנאשם לתהליך טיפולי, ובסופו של דבר שירות המבחן המליץ להטיל על הנאשם עבודות של"צ לצד מאסר על תנאי וצו מבחן.

במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה התביעה שלא לאמץ את המלצת שירות המבחן, בנימוק ששיקולי שיקומו של הנאשם אינם היחידים שיש לקחת בחשבון במקרה זה.
"עשיתי שינוי גדול בחיים שלי", אמר הנאשם עצמו בבית המשפט וביקש לאפשר לו להמשיך בדרך השיקומית, ואילו סנגוריו הזכירו כי עברו הפלילי אינו מכביד, וטענו כי עונש מאסר בפועל, אפילו ירוצה בעבודות שירות, עלול לגרום לנסיגה במצבו ולהרס ההישג השיקומי שכבר הושג.
השופט דרויאן-גמליאל ציין בגזר הדין כי "יש סיכוי בלתי מבוטל לשיקומו של הנאשם אם אקבל את המלצת שירות המבחן". לפיכך, השופט הטיל על הנאשם 10 חודשי מאסר על תנאי, קנס של 5,000 שקל, עבודות של"צ בהיקף של 300 שעות ופסילת רישיון נהיגה על תנאי. כמו כן קבע השופט כי הנאשם יהיה נתון לפיקוח שירות המבחן במשך שנה.