של"צ לחולה קרוהן שהחזיק יותר מחצי ק"ג קנאביס ללא רישיון

בית משפט השלום גזר על הנאשם עבודות שירות, אך בעקבות ערעור של הסנגורים בית המשפט המחוזי הקל בעונשו של הנאשם

עורך דין פלילי איתן כבריאן – עונש קל על סחר בסמים

קישור לכתבה

בחיפוש שנערך במרתף בית בראשון לציון איתרה המשטרה כ-572 גרם קנאביס במקומות שונים, כמו גם משקל דיגיטלי. בעל הבית, ר"ב, (48) נעצר והוגש נגדו כתב אישום.
ר"ב הודה בהחזקת הסם לשימוש עצמי, בנימוק שהינו חולה במחלת הקרוהן (דלקת כרונית במערכת העיכול) ובעבר היה לו רישיון להחזקת הסם.

סנגוריו של הנאשם, בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן ביקשו מבית המשפט לזכותו מחמת "הגנה מן הצדק", בטענה שמשרד הבריאות נמנע ללא הצדקה מלחדש את רישיונו של הנאשם לשימוש בקנאביס. הם הוסיפו כי לאחר מעצרו של הנאשם הם הגישו בשמו בקשה לרישיון שימוש בקנאביס, ולמחרת כבר חודש הרישיון.

אבל, בית משפט השלום בראשון לציון קבע כי הנאשם לא הצליח להוכיח שאי קבלת הרישיון נובעת ממחדלי הרופא שטיפל בו או משרד הבריאות, ולכן הטיל עליו שלושה חודשי עבודות שירות ומאסר על תנאי.
עורכי הדין בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן ערערו על הכרעת וגזר הדין לבית המשפט המחוזי מרכז, ועתרו לזכותו או לבטל את הרשעתו בשל "הגנה מן הצדק". בהמלצת בית המשפט, הסנגורים חזרו בהם מהערעור על הכרעת הדין, והותירו את הערעור נגד גזר הדין בלבד.

השופטים אברהם טל, מיכל ברנט וצבי דותן ציינו בהחלטתם את מצבו הרפואי של הנאשם, המחזיק ברישיון לשימוש והחזקת 100 גרם קנאביס. הם הוסיפו כי מדובר במי שעובד במשרה חלקית, נשוי ואב לארבעה, כשכלכלת הבית מוטלת על אשתו.

לצד זאת, השופטים ציינו כי הנאשם לא שיתף פעולה עם שירות המבחן ולא לקח אחריות על מעשיו, מה גם שיש לו עבר פלילי בעבירות דומות, אם כי חלקן התיישנו וחלקן הסתיימו באי-הרשעה.
ואולם, בסופו של דבר – השופטים הוסיפו כי "נראה שהמערער הפנים את חלקו הבלעדי בהעדר הרישיון", לקחו בחשבון את המלצת שירות המבחן, והמירו את עבודות השירות בעבודות של"צ בהיקף של 250 שעות.