החשוד ברצח חברתו שוחרר הביתה

רופאי המכון לרפואה משפטית קבעו כי המנוחה טבעה באמבטיה בביתו. צוות החקירה ניסה לאתר ראיות למאבק, חבלה והטבעתה במים, גרסת החשוד עוררה תמיהות אבל לאחר ריבוי תהפוכות הסכימה הפרקליטות לשחררו  

עורך דין פלילי איתן כבריאן – חשוד ברצח שוחרר הביתה

קישור לכתבה

בהסכמת הפרקליטות, באופן חריג נוכח היעדר ראיות, שוחרר תושב רמת גן (33) בתום 38 ימי מעצר, החשוד ברצח חברתו בדירתו בחודש ינואר, לאחר שמעצרו הוארך תשע פעמים לבקשת צח"מ מרחב דן.
על פי חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, המנוחה מתה קרוב לודאי מטביעה ובליעת מים, וזאת לאחר שנמצאה ללא הכרה באמבטיה בדירתו של החשוד. עם זאת, רופאי המכון לא יכולים לקבוע באופן חד משמעי האם המנוחה הוטבעה במים, משמע נרצחה – או טבעה כתוצאה ממצבה, מצב רפואי, עלפון, הירדמות או התאבדות.

מדובר בסיפור מעט מוזר על שני צעירים אשר אינם מוכרים למשטרה, אולם בעלי רקע נפשי מעט מורכב. הוא פרוד עם ילדה מבת זוג קודמת. אורח חייו היה נורמטיבי: שירות קרבי בצה"ל, עבודה כעצמאי בתחום ההייטק.
היא רווקה, עלתה מארצות הברית ללא משפחה, בודדה בארץ, סבלה מבעיות בריאות שונות ונטלה תרופות עקב מחלת כבד. הם היו בני זוג מספר חודשים עם עליות ומורדות. חודש לפני, עברה להתגורר זמנית בדירתו, ביקשה להתארח לאחר שחוזה השכירות שלה נגמר.

לפי גרסת החשוד, הצעירה נכנסה להתקלח. הוא ישב בסלון, ואחרי זמן רב שבו לא יצאה, הוא ניגש ומצא אותה ישובה באמבטיה "בתנוחה עוברית" כאשר פניה מופנות כלפי מטה והיא ללא הכרה. עם זאת החשוד התעקש כי האמבטיה היתה ריקה ממים. "רצתי לטלפון, התקשרתי למד"א, הם הדריכו אותי לנסות להוציא אותה מהאמבטיה ולהנשים אותה, עד שתגיע ניידת טיפול נמרץ. ביקשתי עזרה מהשכן".

החשד נגד הצעיר היה גבוה מהדקה הראשונה עקב המוות הלא טבעי, ובשל סימנים מחשידים נוספים. למרות שהחשוד התעקש כי מצא אותה באמבטיה ריקה ממים – בחדר השינה נמצאו בגדים ספוגי מים של המנוחה על המיטה. על רצפת החדר היתה שלולית. צוות החקירה המיוחד במרחב דן סבר כי החשוד מנסה להרחיק עצמו מהטביעה שלה – מה שדוקא העצים את החשד נגדו.

בנוסף, על צוארה של המנוחה, נמצאו סימני דמם-שריטה קטנים ואדמומיות, ועלה חשד כי נגרמו מחניקה באמצעות בגד. על בגדיה הרטובים של המנוחה אף נמצא כתם דם, לא גדול.
המשטרה מצאה גם הודעות ווטסאפ שכתבה המנוחה לחברתה כמה ימים לפני: "נכנס בו השטן, לא יודעת מה לעשות, אני מפחדת. כל הדכאונות שלו הוא מפיל עלי". על בסיס הודעות אלה "בנתה" המשטרה גם מניע לתרחיש הרצח.

מאידך, רופאי המכון לרפואה משפטית לא שללו בדוח הראשוני שהגישו את האפשרות החלופית שהעלו סנגוריו של החשוד, שבניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן – כי הצטברות המים בריאות המנוחה היתה עשויה להיגרם גם כתוצאה מתרופות שנטלה לטיפול במחלת הכבד. הסנגורים גם טענו כי התיעוד הרפואי מצביע על כך שהמנוחה היתה מטופלת פסיכיאטרית עקב מניה דיפרסיה.
סנגוריות שבניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן טענו כי גם המניע המיוחס לחשוד אינו עומד, כיון שערב הרצח הודיעה המנוחה לחבר, החשוד, שבביתו התארחה, כי היא מצאה דירה עצמאית. בהודעה בווטסאפ כתבה לו: "מצאתי סאבלט, אהובי. מכינה לנו ארוחת ערב…".

ב-10 בפברואר כבר הצליח צוות ההגנה לשחרר את החשוד בפעם הראשונה בבית משפט השלום בתל אביב, כאשר שופט המעצרים אור ממון הורה לשחררו למעצר בית נוכח ריבוי סימני שאלה וקשיים בהתקדמות החקירה. למחרת בית המשפט המחוזי קיבל ערר משטרתי והצעיר נשאר במעצר עד לקבלת הבהרות וחוות דעת נוספות מרופאי המכון המשפטי.

בדוח הטוקסיקולוגי האחרון, מומחה המכון שלל קשר בין התרופות שנטלה המנוחה לסיבת המוות. לכאורה החשד התחזק. עם זאת, לא נמצאו ראיות מובהקות להטבעת המנוחה. סיבה רפואית לאיבוד ההכרה וטביעה במים לא נשללה לחלוטין, הגם שלא נמצא כאמור קשר לתרופות.

הסימנים שנמצאו על צוארה אינם סימני חבלה מובהקים, הגם שהעלו חשד. ממצאי הזירה וגרסת החשוד העלו תמיהות, אך גם הם אינם בבחינת ראיות מספיקות. מעט הדם על הבגד קשור כנראה בווסת (מחזור). בשורה התחתונה, לפי מומחי המכון לרפואה משפטית אין הכרעה פורנזית בין טביעה להטבעה.

אחרי שמעצרו של החשוד הוארך פעמיים באישור היועמ"ש גם מעבר לסף 30 הימים, המשטרה הודיעה היום לבית המשפט כי תסכים לשחרור החשוד כעת למעצר בית תחת פיקוח וערבויות, כולל התחייבות עצמית בסך 100 אלף שקל, מתוך כך 15 אלף שקל במזומן. בינתיים יתבצעו פעולות חקירה נוספות. שמו של החשוד נותר תחת צו איסור פרסום.

מהסנגורים נמסר: "אנחנו שמחים ומברכים על החלטת בית המשפט, שאחרי 38 ימי מעצר קשים ומורכבים לחשוד ומשפחתו, הורה על שחרורו של החשוד לביתו. אמרנו לאורך כל הדרך שאנחנו מאמינים שבתיק הזה בסופו של יום יהיה שחרור, מאחר ונתונים מסוימים מתוך תיק החקירה שעלו במהלך הדיונים הצביעו על כך שמדובר בחשוד חף מפשע".