עבודות של"צ לסבא מירושלים שהואשם במכירת שני קילו מריחואנה לשוטר סמוי

קשיים ראייתיים הובילו לתיקון משמעותי בכתב האישום, ולהרשעתו של הנאשם (62) בהחזקה בלבד. השופט התחשב בשיקום שעבר הנאשם: "הבא להיטהר – מסייעין בידו"

עורך דין פלילי איתן כבריאן – עונש קל על מכירת 2 קילו סמים

קישור לכתבה

שופט בית משפט השלום בירושלים, שמואל הרבסט, הטיל עבודות של"צ בהיקף של 250 שעות על ראובן לוטינגר (62), תושב העיר שהודה והורשע בהחזקת סם שלא לצריכה עצמית.

בכתב האישום המקורי נטען, כי ב-1 בפברואר 2017 לוטינגר שהחזיק כמעט שני ק"ג מריחואנה, בשווי עשרות אלפי שקלים, קבע פגישה עם קונה פוטנציאלי בתחנת דלק בכביש 38, סמוך למושב אשתאול. לוטינגר, אב לארבעה וסב לשני נכדים, הגיע אל המקום ברכבו, נכנס לרכבו של הקונה, וישב בכיסא הקדמי הימני. כאשר הקונה שאל אותו "הבאת לי את העניין?", הוא השיב לו: "זה באוטו". יחד יצאו השניים ופנו לרכבו של לוטינגר, שם הוא פתח את תא המטען, הוציא תיק ומסר לקונה. הקונה פתח את התיק, קרע שקית שהיתה בתוכו והריח את תוכנה. אחרי שהביע את שביעות רצונו, ניגשו השניים שוב לרכבו של הקונה, שמסר ללוטינגר חבילת שטרות. לוטינגר החל לספור את השטרות שניתנו לו, אבל לא הספיק לסיים. בלשים מימ"ר ירושלים קפצו לעבר הרכב ועצרו אותו על סחר בסם מסוכן. הלקוח, התברר, היה שוטר סמוי.

לוטינגר היה עצור במשך כחודש, ולאחר מכן שוחרר בתנאים מגבילים. בשלב מסוים במהלך המשפט הזכיר סנגורו, עורך דין פלילי איתן כבריאן, את גרסת הנאשם בחקירה – לפיה החבילה נמסר לו על ידי אדם אחר במרכז מסחרי ביבנה – טענה שלא נבדקה כלל על ידי המשטרה. כמו כן דרשו הסנגורים לקבל לידיהם חומרי חקירה והגישו בקשות להסרת חיסיון מחומרי חקירה אחרים. או אז התברר להם כי כמה דקות לפני המעצר שוחח עם הנאשם אדם מסוים בטלפון. הסנגורים העלו את הסברה כי אותו אדם שהתקשר ללוטינגר דקות לפני העברת הסמים לשוטר הסמוי, הוא למעשה זה שהביא לו את החבילה במרכז המסחרי ביבנה.

בעקבות ההתפתחויות הללו הסכימה הפרקליטות לתקן את כתב האישום משמעותית, עד כדי כך שכל החלק של המפגש בין לוטינגר לבין השוטר הסמוי, נמחק לחלוטין. כל שנותר בכתב האישום המתוקן הוא עבירה של החזקת הסמים בתחנת הדלק.

בהתאם להסדר, לוטינגר הודה במיוחס לו. בעוד שהתביעה דרשה מאסר ארוך, הסנגור עורך דין פלילי איתן כבריאן הפנה לתסקיר של שירות המבחן, שהמליף על עונש קל – עבודות של"צ. זאת, לנוכח חרטתו הכנה של הנאשם והטיפול שעבר מאז ביצוע העבירה.

השופט הרבסט הסכים עם הסנגורים וציין בהחלטתו כי במקרה הזה – שיקולי השיקום גוברים על האינטרס הציבורי. "אני סבור כי זה הזמן לפתוח לו (לנאשם) פתח, ולו קטן, כדי להחזירו לתחום הנורמטיבי, לצידה של המערכת ולא כנגדה". השופט הוסיף כי "הבא להיטהר – מסייעין בידו", ומלבד עבודות של"צ הטיל על הנאשם גם חמישה חודשי מאסר על תנאי וקנס של 5,000 שקל.