קיצור עונש לאסיר ששדד ורצח

20 שנה לאחר תחילת ריצוי המאסר, הוועדה החליטה על קציבת העונש של אסיר העולם ארקדי אימנילוב מחדרה ל-32 שנות מאסר. ההמלצה טעונה חתימה של הנשיא

ועדת שחרורים מיוחדת המליצה לאחרונה לנשיא המדינה לקצוב את את עונשו של אסיר העולם ארקדי אימנילוב – אשר הורשע בביצוע הרצח של איליה פייגלמן בשנת 2000 – ל-32 שנות מאסר.
אימנילוב (53) הורשע ביחד עם חבריו איגור קיסלב ודמיטרי קוזירב ברצח האכזרי של המנוח, אותו שדדו בביתו בקרית חיים. במהלך השוד חסמה קבוצת השודדים את פיו של המנוח בסמרטוט ובנייר דבק, ולאחר מכן חנקו והמיתו את פייגלמן לאחר עינויים רבים, באמצעות כבל טלפון, רצועה של כלב, סכינים ומכשיר חד.

עורך דין פלילי איתן כבריאן – קיצור עונש לרוצח

קישור לכתבה

המנוח פייגלמן היה איש עסקים, וחבורת השודדים ובהם אימנילוב רצחו אותו על פי תכנון מוקדם, בעקבות מידע שקיבלו על סכום כסף שהחזיק כביכול בדירתו. מפרטי התיק עולה כי אחד השודדים דיבר עם המנוח מראש, והציג את חבריו כ"אנשי פרסום מטעם הטלוויזיה הרוסית" המציעים לו לפרסם מוצרים של חברה שייצג, בשידורי ערוץ בשפה הרוסית המשודר בישראל.
המנוח הזמין את המתחזים לדירתו. אחד השודדים בחבורה היה בעל חנות צילום בחדרה, וגם אימנילוב עבד מעת לעת בצילום. השודדים הגיעו לדירת המנוח, ולאחר שהכניס אותם פנימה, הם התנפלו עליו, כפתו אותו וחיפשו בדירה כסף, שלא נמצא.
השודדים לקחו תכשיטים וכרטיסי אשראי, וחנקו את המנוח תוך כריכה והידוק של כבל טלפון לצווארו. לאחר שהכבל הזה נקרע, הם המשיכו לחנוק אותו באמצעות שימוש ברצועה לכלב ותוך דריכה על צווארו. בנוסף דקרו הנאשמים את המנוח פעמים רבות בבית החזה, בגב ובעורף.

אימנילוב נשפט בגין השוד למאסר עולם ולשש שנים נוספות, כולל הפעלת תנאי מתיק קודם. כאמור, הוא מרצה את עונשו מסוף שנת 2000.
בשנים 2013, 2017 ו-2020 נדחו בקשות קודמות שלו לקציבת עונש מאסר העולם. לפי החוק, עונש מאסר עולם נקצב על ידי ועדת שחרורים מיוחדת, בראשה עומד שופט בדימוס של בית משפט מחוזי, ולצדו שופט נוסף של בית משפט שלום וכן נציג מחלקת חנינות במשרד המשפטים וקרימינולוג.
על מנת שמאסר עולם ייקצב למספר שנים, שבסיומן ייקבע מועד שחרור, על האסיר להראות התקדמות מיוחדת במאמצי שיקום וטיפול. הקציבה המינימלית של מאסר עולם על פי חוק עומדת על 30 שנות מאסר.

בעקבות דחיות בקשותיו של אימנילוב לקציבת העונש, הוא היה מנוע עד כה מיציאה לחופשות, במהלך 20 שנים במאסר. עורך דיו פלילי איתן כבריאן נכנס לתיק בשלוש השנים האחרונות, ופעל לתחילת הליכי שיקום של האסיר, ששולב במחלקת גמילה בבית הסוהר שיטה, לאחר שהיה מכור לסמים שנים רבות. בהמשך, האסיר שולב בהליכי טיפול פרטניים (אישיים וקבוצתיים), ועבר מאגף סגור בכלא המיוחד לאסירים מסוכנים, לאגף "פתוח" יותר שמאפשר את ההשתלבות במערכי טיפול וחינוך בכלא.

לאחרונה התכנסה שוב ועדת השחרורים לקציבת מאסרי עולם, בראשות שופט בית המשפט המחוזי בדימוס צבי סגל, ובהשתתפות השופטת בדימוס דניאלה שריזלי. הוועדה בחנה את תיק הרצח בו הורשע האסיר, על מאפייניו, ומנגד בחנה את טיעוני עורך דין פלילי איתן כבריאן ואת חוות הדעת שהונחו לפניה.
מחוות הדעת של גורמי הטיפול והעבודה הסוציאלית בשב"ס עולה כי האסיר עבר הליכי טיפול מעמיקים, והתרשמות גורמי המקצוע כי קיים שינוי חיובי בהתנהגותו בכלא ומסוכנותו פחתה. הוועדה המליצה על קציבת מאסר העולם שלו כאמור ל-32 שנים וקביעת אופק לשחרור עתידי, על מנת שהדבר יהווה תמריץ להמשך התנהגות חיובית ושיקום בכלא. ההמלצה טעונה חתימה של נשיא המדינה יצחק הרצוג.