עונש קל על ירי בנשק

במהלך עימות אלים עם אנשים ממשפחה יריבה, אחד אחד איים וירה באוויר ברובה M16 ואח אחר איים וירה באוויר באקדח. קשיים ראייתיים הובילו להסדר טיעון

עורך דין פלילי איתן כבריאן – עונש קל על ירי בנשק

קישור לכתבה

שכונת ג'בל מוכאבר היתה במקור כפר ערבי במזרח ירושלים שסופח לעיר המאוחדת.
בכפר חמש חמולות עיקריות: משאהרה, עוויסאת-עלאן, זעאתרה, שקיראת וזחאיקה-סוואחרה.
הכפר מספק לא רק תעסוקה למשטרה ולכוחות והביטחון בהיבט הלאומי מפעם לפעם, אלא בעיקר עבירות פליליות שונות המתבצעות בין גורמים עבריינים בכל הנוגע לעבירות סמים, נשק ואלימות במסגרת סכסוכים שונים. חוסר השליטה בכפר מבחינת אכיפה הולמת מכניס לוואקום הזה גורמי פשיעה, לצד עבריינות מקומית וסכסוכי משפחות.

תיק מהסוג הזה הגיע בחודש ינואר האחרון לבית המשפט המחוזי בירושלים, אז הוגש כתב אישום נגד שני אחים בגין עבירות אלימות ונשק. השניים – יוסף (38) ואיסמעיל (31) עויסאת – נעצרו בדצמבר 2020. מחקירת המשטרה עלה כי בני משפחת חריס עבדו בפינוי אשפה בחלקת קרקע בשכונה, סמוך לבית מגוריהם של בני משפחת עויסאת. ב-22 בדצמבר 2020 התקשר יוסף לאחד מבני משפחת חריס ודרש ממנו לצאת מהשטח המדובר. האחרון השיב שיסיימו לעבוד באתר בסוף השבוע. בתגובה איים יוסף באומרו: "אם היום בערב יש רכב שנכנס למזבלה, נשרוף אותה".

בן משפחת חריס ניתק את השיחה עם יוסף, והאחרון התקשר אליו שוב והעלה לשיחת ועידה את איסמעיל. בהמשך שוחחו נציגי שתי המשפחות במקום על המשך העבודה באתר. מספר דקות לאחר מכן הגיע לאתר בן משפחת עויסאת, הפתיע את בן המשפחה האחרת, חנק אותו ביד אחת ובידו השנייה החזיק מוט ברזל באורך כ-60 ס"מ, תוך שצעק ואיים: "באתי להצית ולהרוג ולתקוף אתכם".

האיש ניסה להשתחרר, ללא הצלחה. בהמשך הגיעו לפתע שני הנאשמים – יוסף נשא רובה דמוי M16 בעוד שאיסמעיל החזיק באקדח. אסמעיל ירה באוויר, ובמקביל אחד המעורבים הכה את אחיו יוסף במוט. איסמעיל כדור לעבר רגליהם של אחים מבני משפחת חריס. אחד הרסיסים פצע אחד מהם קלות.

בשלב זה התקרב איסמעיל לאחר מבני משפחת חריס וכיוון את האקדח לחזהו. אחיו תקף את בן משפחת חריס במוט. במקום התפתחה תקרית אלימה שבסיומה נפצע בן משפחת חריס.
או אז, יוסף החל לירות באוויר מהרובה, כאשר הוא עומד במרחק של שלושה עד ארבעה מטרים מבני משפחת חריס. לאחר מכן נמלטו המעורבים מהמקום.

שני האחים הואשמו תחילה בעבירות נשיאת נשק, ירי מנשק חם, איומים, פציעה בנסיבות מחמירות וניסיון לפציעה בנסיבות מחמירות. במסגרת דין ודברים בין ההגנה לבין הפרקליטות הצביעו הסנגורים – בניהם עורך דין פלילי איתן כבריאן – על קשיים ראייתיים שונים, שהובילו בסופו של דבר להסדר טיעון במסגרתו הוגש כתב אישום מתוקן.

כחלק מתיקון כתב האישום הורשעו השניים בעבירות איומים, בעוד שאיסמעיל הורשע גם בנשיאת נשק ובפציעה בנסיבות מחמירות ואילו יוסף הורשע בסיוע לפציעה בנסיבות מחמירות.

לגבי יוסף לא היתה הסכמה לעניין העונש והוא נשלח לקבלת תסקיר מבחן. בטיעונים לעונש ציינה הפרקליטות כי חלקו של יוסף קטן לעומת איסמעיל, וביקשה להטיל עליו 15-36 חודשי מאסר. סנגורו, עורך דין פלילי איתן כבריאן, ביקש להסתפק בעונש שנע בין עבודות שירות לתשעה חודשי מאסר בפועל.

השופטת חגית מאק קלמנוביץ בחנה פסיקה במקרים דומים, והתייחסה לעובדה שליוסף אין עבר פלילי ושמעורבים אחרים לא הועמדו לדין. לבסוף הטילה עליו שנה מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי לכל אחד מחמשת הקורבנות, בסך של 1,000 שקל לכל אחד.
יש לציין כי לגבי איסמעיל, שיוצג על ידי עורך דין פלילי איתן כבריאן, כבר בחודש יוני סוכם כי יוטלו עליו 40 חודשי מאסר, קנס של 20 אלף שקל ופיצוי לשני קורבנות – וכך אכן היה.